... ...

Wojsko Polskie zaprasza młodych ochotników do spędzenia części swoich wakacji na dobrowolnym, darmowym i ochotniczym szkoleniu wojskowym pod hasłem „Wakacje z wojskiem”.  Za miesiąc szkolenia wojsko proponuje 6 tys. zł. Chętnie mają do wyboru trzy terminy szkoleń. Projekt wakacyjnej służby wojskowej skierowany jest przede wszystkim do osób pełnoletnich w wieku 18-35 lat.

Projekt wakacyjnej służby jest skierowany przede wszystkim do osób pełnoletnich w wieku 18-35 lat – szczególnie do tegorocznych maturzystów, studentów, osób w przerwie wakacyjnej oraz tych szukających pracy i zajęcia wakacyjnego. Służba w tym wypadku może stanowić alternatywę dla zwykłej pracy sezonowej.

Na szkolenia „Wakacje z wojskiem” można zgłosić się w każdej chwili. Procedury i formalności są proste i skrócone do minimum. Wystarczy wejść nasz portal  Wakacje z wojskiem - Ministerstwo Obrony Narodowej - Portal Gov.pl (www.gov.pl), zadzwonić na infolinię 800 180 110, otworzyć listę kontaktową projektu lub po prostu zgłosić się do każdego punktu rekrutacyjnego Wojska Polskiego.

https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/wakacje-z-wojskiem

Oferta „Wakacje z wojskiem” to 70 lokalizacji w całym kraju. Można wybrać odpowiednią dla siebie jednostkę wojskową – czy to pod kątem odległości, terminu czy charakteru służby. Będzie można się sprawdzić m. in. jako żołnierz wojsk lądowych - piechoty, marynarz, żołnierz desantu, czołgista, rakietowiec i wiele innych. Dla każdego wojskowi rekruterzy znajdą pasujący model służby. Szerszych informacji na temat szkoleń udzielają przedstawiciele Wojskowych Centrów Rekrutacji we wszystkich województwach.

Zaplanowano 3 turnusy - po 27 dni każdy

W okresie wakacji   odbędą się  3 turnusy szkoleń w całej Polsce. Pierwszy startuje już 10 czerwca. Można wybrać dowolne miejsce i termin. Za 27 dni szkolenia każdy otrzyma 6 tys. zł.  Terminy to:

  • 06. - 6.07.
  • 07. - 10.08.
  • 08. - 14.09.

Jak  podkreślił  szef  MON  Władysław  Kosiniak-Kamysz, udział w turnusie szkoleniowym to także pierwszy krok do ewentualnej dalszej służby wojskowej. Po kursie uczestnicy domyślnie trafią do rezerwy pasywnej, chętni jednak będą mogli odbyć 11-miesięczny kurs specjalistyczny w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, przejść do służby w WOT, a także rozpocząć ścieżkę do zostania żołnierzem zawodowym.

Minister przypomniał również o innych skierowanych do cywilów akcji związanych ze szkoleniami wojskowymi — w tym program "Edukacja z wojskiem", w ramach którego żołnierze prowadzą specjalnie przygotowane szkolenia dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także program "Trenuj z wojskiem", w ramach którego chętni mogą wziąć udział w jednodniowych szkoleniach z instruktorami z Wojska Polskiego.

"To jest racja stanu, żeby dobrze przygotować nasze społeczeństwo. Żebyśmy jak największy poziom bezpieczeństwa, wszyscy musimy się w to angażować" — powiedział szef MON.

Projekt „Wakacje z wojskiem” jest strategicznym zamierzeniem MON i Wojska Polskiego mającym na celu zwiększenie potencjału rezerw oraz promocję służby wojskowej.  Ry

zdjęcie:  kpt. Sławomir Kozioł ( 18 DZ)