Żołnierze zawodowi, którzy zostaną skierowani na polsko-białoruską granicę w celu pomocy funkcjonariuszom Straży Granicznej otrzymają podwyższoną ze 150 do 400 proc. stawkę diety za każdą pełną dobę wykonywania zadań poza stałym miejscem pełnienia służby.
W środę, 9 września szef MON poinformował w mediach społecznościowych, że podpisał nowelizację rozporządzenia szefa MON z 6 lipca 2022 r. w sprawie należności pieniężnych żołnierzy zawodowych za przeniesienia, przesiedlenia i podróże służbowe (Dz. U. poz. 1464.
Ciężką służbę na granicy trzeba doceniać. Podpisałem dziś rozporządzenie, które wielokrotnie zwiększy wysokość diety wypłacanej żołnierzom chroniącym granicę państwową. pic.twitter.com/jmuzvmUcDi
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) September 6, 2023
Na początku sierpnia br. minister obrony narodowej polecił realizację wniosku komendanta Straży Granicznej o wysłaniu dodatkowych żołnierzy wydzielonych do patrolowania pogranicza polsko-białoruskiego oraz uczestniczących w operacji "Bezpieczne Podlasie". Wniosek dotyczył przesunięcia kolejnego tysiąca żołnierzy na granicę polsko-białoruską, bowiem - jak wtedy uzasadniał gen. dyw. SG Tomasz Praga - na granicy z Białorusią rośnie agresja wobec polskich funkcjonariuszy SG, polskich żołnierzy i policjantów. Wtedy działania SG na tej granicy wspierało ok. 2 tysięcy żołnierzy, którzy otrzymywali dietę wysokości 150 proc. stawki za każdą pełną dobę wykonywania zadań poza stałym miejscem pełnienia służby. Od 1 stycznia 2023 r. dieta wynosi 45 zł za dobę w krajowej podróży służbowej.
Zgodnie bowiem z obowiązującymi od połowy lipca 2022 przepisami wykonawczymi do art. 445 ust. 15 ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655 i 974), żołnierzowi zawodowemu wyznaczonemu na stanowisko służbowe poza miejscowością stanowiącą siedzibę jednostki wojskowej lub wydzielonego pododdziału, w której zajmował dotychczas stanowisko służbowe, przysługuje:
- ryczałt z tytułu przeniesienia – w wysokości 50 proc. najniższej stawki uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego;
- dieta – za czas przejazdu i pierwszą dobę pobytu w nowym miejscu pełnienia służby w wysokości stawki diety przysługującej z tytułu odbywania krajowej podróży służbowej, obowiązującej w dniu przejazdu żołnierza do nowego miejsca pełnienia służby
Należy podkreślić, że 25 proc. stawki diety przysługuje żołnierzowi z samego tytułu czasowej zmiany miejsca postoju jednostki wojskowej lub wydzielonego pododdziału.
A te 150 proc. to są dodatkowe uprawnienia przysługujące żołnierzom wykonującym zadania związane z ochroną granicy RP w zakresie ochrony niepodległości państwa, niepodzielności jego terytorium lub zapewnienia bezpieczeństwa i nienaruszalności jego granic. Była to rekompensata za rezygnację z wypłaty żołnierzom dotychczasowego dodatku specjalnego.
Zgodnie z nowymi przepisami, od 24 sierpnia zostały zwiększone diety żołnierzom skierowanym w podróż służbową w celu ochrony granicy państwowej do wysokości 400 proc. stawki (180 zł ) za każdą pełną dobę wykonywania zadań poza stałym miejscem pełnienia służby. Chodzi o to - jak wynika w uzasadnieniu projektu rozporządzenia - zwiększenia motywacji finansowej oraz rekompensaty utrudnionych warunków służby na granicy państwowej.
W § 10 w ust. 4 tego rozporządzenia dodano dwa punktu ( 4 i 5). Pierwszy z nich obejmuje żołnierzy, w tym również Żandarmerii Wojskowej, którzy „ w związku z czasową zmianą miejsca postoju jednostki wojskowej lub wydzielonego pododdziału wykonujących zadania związane z bezpośrednią ochroną granicy Rzeczypospolitej Polskiej realizowaną w strefie nadgranicznej".
Drugi z kolei punkt obejmuje uczestnictwo w szkoleniu w ramach wydzielonych sił i środków Sił Zbrojnych RP.
W przypadku zbiegu uprawnień do stawek diet, żołnierzowi przysługuje wyższa stawka. Dieta nie przysługuje za czas pobytu w stałym miejscu pełnienia służby, miejscu zamieszkania lub na leczeniu w podmiocie leczniczym wykonującym działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, a także jeżeli na podstawie odrębnych przepisów żołnierz otrzymał bezpłatne wyżywienie lub równoważnik pieniężny w zamian za wyżywienie.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, ale wyższa dieta ma przysługiwać już od 24 sierpnia br. Ry.
zdjęcie: MON/X
Link do projektu rozporządzenia: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12376104