... ...

Grom Challenge to ekstremalny bieg terenowy wzorowany na pierwszych selekcjach do elitarnej jednostki wojskowej GROM. XI edycja ekstremalnego biegu terenowego odbyła się na poligonie w miejscowości Czerwony Bór i zgromadziła prawie 400 zawodników, którzy musieli pokonać 30-kilometrową trasę i kilkadziesiąt wymagających przeszkód. A wszystko to w wojskowym ekwipunku. Śląscy policjanci zajęli 2. miejsce. 

Grom Challenge SIŁA i HONOR to ekstremalny bieg terenowy organizowany przez byłych i obecnych żołnierzy Jednostki Wojskowej 2305 GROM. Wzorowany jest na pierwszych selekcjach do tej elitarnej formacji. Nie ma mowy o taryfie ulgowej - Grom Challenge weryfikuje siłę charakteru jego uczestników. XI edycja prestiżowych zawodów pod nazwą „Siła i honor” odbyła się 16 września na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze. Na starcie stanęło prawie 400 osób podzielonych na dwuosobowe zespoły, które chciały sprawdzić granice swojej wytrzymałości. Byli to zawodnicy reprezentujący jednostki sił zbrojnych RP, funkcjonariusze służb podległych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, osoby cywilne oraz drużyny zza granicy. Wyzwanie podjęła również drużyna dwóch śląskich policjantów.

Zadaniem zawodników było pokonanie trasy bez informacji o jej przebiegu, długości I dokładnym końcu. Zawodnicy do ostatniej chwili nie wiedzieli, jakie „atrakcje” przygotowali dla nich organizatorzy. Jak się okazało, trasa wynosiła 30 kilometrów i przebiegała przez bardzo trudny teren prowadzący przez przełaj lasów, żwirowisk, piaskowni, bagien i rzek oraz obiektów militarnych. Na zawodników czekało kilkadziesiąt naturalnych i sztucznych przeszkód. A te były mordercze! Na trasie biegu zawodnicy pokonywali przeszkody wodne (w tym kilka kilometrów rowów wodnych i bagien) oraz wysokościowe. Nie zabrakło konkurencji siłowych, wytrzymałościowych, nawigacyjnych, logicznych oraz dotyczących medycyny pola walki. Zawodnicy musieli również wziąć udział w konkurencjach strzeleckich, korzystając z broni długiej i krótkiej oraz pokonać tor taktyczny ośrodka poligonowego. Dodatkowym utrudnieniem był ekwipunek. Trasę należało pokonać w umundurowaniu, wojskowych butach oraz z plecakiem. Jak przyznają śląscy policjanci, najtrudniejszy był ich zdaniem bieg terenowy z przeszkodami o charakterze militarnym.

Do mety w wyznaczonym limicie czasowym (8,5 h) dotarło ponad 160 dwuosobowych drużyn. Śląscy policjanci od kilku edycji tradycyjnie już zajmują podium Grom Challenge. Tym razem mundurowi stanęli na jego drugim stopniu. Policjanci trasę pokonali w 4 godziny i 48 minut. Do zwycięstwa zabrakło im 8 minut. 

Wszystkie zadania przygotowali byli komandosi GROM-u będący wolontariuszami Fundacji NIEZAPOMNIANI, która organizuje to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie. O tym, że jest to bardzo trudne wyzwanie, świadczą czasy pokonania przygotowanej trasy. Zwycięzcy pokonali ją w czasie 4 godzin i 40 minut, a ostatni zespół dotarł na metę po prawie 9 godzinach.

Fot. Edyta Korupczynska (policja.pl)