... ...

Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej włączyli się do akcji „Zagraj na niebiesko dla autyzmu” zorganizowanej w Szkole Podstawowej nr 6 w Ciechanowie. Podczas imprezy w ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozegrano towarzyski turniej piłki nożnej, w którym terytorialsi zajęli I miejsce.  

We wtorek (2 kwietnia br.) Fundacja „Być jak inni” zorganizowała w Szkole Podstawowej nr 6 w Ciechanowie imprezę pod hasłem „Zagraj na niebiesko dla autyzmu”. W tym wyjątkowym wydarzeniu nie mogło zabraknąć terytorialsów 5 Mazowieckiej Brygady OT, którzy chętnie włączają się w działania prospołeczne. Tego dnia oprócz wielu atrakcji zorganizowanych na terenie szkoły, żołnierze, policjanci oraz strażacy rozegrali towarzyski mecz piłki nożnej. W sportowej rywalizacji terytorialsi ciechanowskiej Brygady zajęli I miejsce. 

Każdego roku - 2 kwietnia - obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości o Autyzmie ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2008 roku. Jego głównym przesłaniem jest zwiększanie świadomości społeczeństwa na temat autyzmu i konsekwencji wynikających z tego schorzenia z którymi muszą się zmierzyć w życiu codziennym osoby w spektrum oraz ich rodziny. 

Autyzm u dzieci i dorosłych przejawia się m.in. problemami z postrzeganiem świata, komunikacją czy też prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. Dlatego tego typu inicjatywy są ważnym elementem kształtowania i upowszechniania właściwych postaw otoczenia, podkreślającym jednocześnie potrzebę większej empatii wobec osób dotkniętych autyzmem oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. 

kpr. Elżbieta OBRĘBSKA