... ...

Ilu żołnierzy jednocześnie może wykonać pompki? Tylu, żeby pobić Rekord Polski. I takiego właśnie wyzwania podejmą się w środę 24 kwietnia 2024 r. żołnierze Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Próba pobicia rekordu w kategorii „Najwięcej osób robiących pompki jednocześnie” odbędzie się 24 kwietnia 2024 roku w godz. 8.30 – 9.15 na placu apelowym Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Wydarzenie zostało zarejestrowane w Księdze Rekordów Polski.

Aby pobić poprzedni Rekord Polski z 2019 roku, pompki powinno jednocześnie wykonywać co najmniej 131 osób. W wyzwaniu WAT ma wziąć udział ponad dwa i pół tysiąca osób. Wszyscy muszą wykonywać ćwiczenie przez co najmniej minutę i utrzymać postawę ciała dokładnie opisaną w wytycznych Biura Rekordów.

Pompki zdefiniowano jako ćwiczenia wzmacniające mięśnie, które wykonuje się w pozycji poziomej, twarzą do ziemi. Ćwiczenia polegają na podnoszeniu i obniżaniu tułowia do kąta 90 stopni w łokciu. Ciało musi pozostać wyprostowane przez cały czas trwania rekordu. Plecy powinny być proste, bez zginania w kolanach lub talii. Stopy natomiast ułożone blisko siebie (należy opierać się na palcach), a ręce – nieco szerzej niż klatka piersiowa.

Uczestnicy muszą być prowadzeni przez co najmniej jednego instruktora. Czas powinny mierzyć (z dokładnością do 0,01 sek.) dwie osoby, doświadczone w obszarze sportu. Każdy z uczestników powinien w pełni i najlepiej jak potrafi uczestniczyć w pobijaniu rekordu. Weryfikowanie tego warunku należy do niezależnego obserwatora.

Wojskowa Akademia Techniczna przywiązuje zasadniczą wagę do sprawności fizycznej żołnierzy. Zajęcia wychowania fizycznego realizowane są w oparciu o kompleks nowoczesnych obiektów sportowych, m. in. sale gier, pływalnię, siłownię, salę sportów walki, salę do gimnastyki, stadion lekkoatletyczny, korty tenisowe, salę do tenisa stołowego, boiska piłkarskie, Ośrodek Sprawności Fizycznej i Lądowy Tor Przeszkód. W WAT działa około 30 sekcji sportowych, a ich członkowie odnoszą sukcesy w uznanych zawodach sportowych w kraju i za granicą. Czy żołnierzom uda się przejąć tytuł rekordzisty? Przekonamy się już w najbliższą środę.

oprac. Karolina Duszczyk

fot. Mariusz Maciejewski