... ...

Aż 2419 żołnierzy jednocześnie wykonało pompki, pobijając w ten sposób Rekord Polski w grupowym podejściu do tego ćwiczenia. Wyzwanie zostało podjęte 24 kwietnia 2024 r. 

Żołnierze WAT – podchorążowie i przedstawiciele kadry na czele z Rektorem-Komendantem WAT gen. bryg. prof. dr. hab. inż. Przemysławem Wachulakiem – ustanowili rekord w kategorii „Najwięcej osób robiących pompki jednocześnie” ćwicząc wspólnie na placu apelowym Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Wydarzenie zostanie zarejestrowane w Księdze Rekordów Polski.

Poprzedni rekord ustanowiono w 2019 roku, kiedy to pompki wykonało jednocześnie 130 osób. Do najnowszej próby przystąpiło 2419 osób, mężczyzn i kobiet, z których każda musiała poprawnie technicznie wykonać pompki. Zadanie zrealizowano bezbłędnie.

Żołnierze ćwiczyli przez minutę, utrzymując postawę ciała dokładnie opisaną w wytycznych Biura Rekordów. Pompki zdefiniowano tam jako ćwiczenia wzmacniające mięśnie, które wykonuje się w pozycji poziomej, twarzą do ziemi; polegają one na podnoszeniu i obniżaniu tułowia do kąta 90 stopni w łokciu. Ciało musiało pozostać wyprostowane przez cały czas trwania rekordu, nie wolno było zginać kolan i talii. Stopy należało mieć ułożone blisko siebie i opierać je na palcach, a ręce miały być rozstawione nieco szerzej niż klatka piersiowa.

Uczestnicy byli prowadzeni przez instruktora, a czas mierzono z dokładnością do 0,01 sek. Nadzór nad spełnieniem warunków rekordu należał do niezależnego obserwatora.

„Mam przyjemność ogłosić, że dzisiaj, tj. 24 kwietnia 2024 roku, zgromadzeni tutaj adepci Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie pobili aktualny rekord Polski w kategorii Najwięcej osób robiących pompki jednocześnie z wynikiem 2419 osób. Serdeczne gratulacje” – potwierdziła w imieniu Biura Rekordów z Poznania Elżbieta Olszewska, której zadaniem było policzenie osób obecnych podczas próby oraz zweryfikowanie przebiegu rekordu.

Rekordy Polski ustanawiane są przez różne podmioty. W gronie rekordzistów znajdują się zarówno duże przedsiębiorstwa i organizacje, urzędy miast i szkoły w całym kraju, jak i osoby prywatne. Wszystkim przyświecał wspólny cel – dokonać czegoś wyjątkowego i niesamowitego i zapisać się na kartach historii.

Wojskowa Akademia Techniczna przywiązuje zasadniczą wagę do sprawności fizycznej żołnierzy. Zajęcia wychowania fizycznego realizowane są w oparciu o kompleks nowoczesnych obiektów sportowych, m. in. sale gier, pływalnię, siłownię, salę sportów walki, salę do gimnastyki, stadion lekkoatletyczny, korty tenisowe, salę do tenisa stołowego, boiska piłkarskie, Ośrodek Sprawności Fizycznej i Lądowy Tor Przeszkód. W WAT działa około 30 sekcji sportowych, a ich członkowie odnoszą sukcesy w uznanych zawodach sportowych w kraju i za granicą.

Ewa Jankiewicz

fot. Mariusz Maciejewski ( WAT)