... ...

 Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych powierzyła firmie BAE Systems zadanie opracowania dwuzakresowego wabika lotniczego (Dual Band Decoy – DBD), jednego z najbardziej zaawansowanych na świecie środków przeciwdziałania, pracującego na częstotliwościach radiowych (RF). DBD to najnowocześniejszy zakłócacz RF, który ochroni myśliwce przed atakami wroga.

W konstrukcji DBD wykorzystane zostaną wiedza i doświadczenie zdobyte przy budowie przez inżynierów BAE Systems sprawdzonego w walce wabika AN/ALE-55 holowanego na kablu światłowodowym połączonym z układem walki radioelektronicznej zainstalowanym na pokładzie samolotu. W wabiku zastosowana będzie najnowsza technologia zakłócania radarów wroga, powodująca odciągnięcie nieprzyjacielskich rakiet od samolotu. DBD może zostać wypuszczony samodzielnie przez pilota lub w trybie automatycznym, w odpowiedzi na zagrożenie, zapewniając ochronę w przestrzeni gęsto chronionej przez obronę powietrzną przeciwnika.

Dwuzakresowy wabik zawiera niestandardowe płytki drukowane, produkowane przez firmę we własnym zakresie, zapewniające lepszą wydajność i większe możliwości przy zmniejszonych rozmiarze, wadze i mocy. DBD stanowi integralną część całościowego, wielowarstwowego rozwiązania BAE Systems służącego do ochrony statków powietrznych, o nazwie Intrepid Shield™. Ma ono zagwarantować platformom latającym swobody manewrów w przestrzeni bardzo nasyconej nieprzyjacielskimi środkami rażenia, przy wykorzystaniu pełnego widma elektromagnetycznego do wykrywania, identyfikacji i przeciwdziałania zaawansowanym zagrożeniom.

DBD będzie początkowo instalowany w samolotach F/A-18E/F Super Hornet Marynarki Wojennej USA. Prace nad DBD będą prowadzone w najnowocześniejszych zakładach firmy w Nashua, N.H.