... ...

W dniach 16-17 września br. na poligonie w Bemowie Piskim w czasie realizowanego pokazu dynamicznego pn. „Jesienny Ogień”  żołnierze Centrum Szkolenia WOT wykonali strzelanie z przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN. Było to czwarte w Polsce bojowe strzelanie z wykorzystaniem tego nowoczesnego systemu.

Kurs operatorów ppk JAVELIN jest jednym z naszych kluczowych szkoleń, które w Centrum Szkolenia WOT realizujemy nie zmiennie od 2021 roku. Jest to system, dzięki któremu Terytorialsi – pododdziały lekkiej piechoty nabywają zdolności do rażenia celów pancernych potencjalnego przeciwnika. W CSWOT każdego roku szkolimy kilkuset operatorów tego systemu.” – powiedział płk Przemysław Żukowski Komendant Centrum Szkolenia WOT.

JAVELIN to przeciwpancerny pocisk kierowany amerykańskiej produkcji typu „odpal i zapomnij”. Pocisk naprowadzany jest za pomocą własnej głowicy termowizyjnej. Wojska Obrony Terytorialnej wykorzystują pocisk w wersji FGM-148F, który umożliwia rażenie celów opancerzonych na odległości ponad 4 kilometrów. Wyrzutnia CLU (Command Launch Unit) obsługiwana jest przez zespół dwóch żołnierzy. W czasie zrealizowanego pokazu w Bemowie Piskim Terytorialsi z CSWOT wystrzelili trzy pociski ppk. JAVELIN, które trafiły w wyznaczone cele pancerne na odległościach blisko 1600 metrów.     

„Przeciwpancerne pociski kierowane JAVELIN to broń skuteczna, niezawodna i bardzo łatwa w obsłudze. Szkolenie operatora tego systemu zajmuje kilka dni. Ppk. Javelin daje nam znaczącą siłę do walki z bronią pancerną potencjalnego przeciwnika.” - dodał jeden ze strzelających żołnierzy.

Dotychczas w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej przeszkolono ponad 800 operatorów systemu ppk JAVELIN. Zaawansowane techniczne trenażery, a także łatwość obsługi tego systemu pozwalają na ciągłą realizację szkoleń zarówno dla Terytorialsów jak i żołnierzy Wojsk Operacyjnych. Szkolenie operatorów wzbogacają także kursy organizowane we współpracy z Gwardią Narodową Stanu Illinois. Tylko w tym jak i ubiegłym roku w kursach tych udział wzięło kilkuset żołnierzy z całej Polski, a podpisane w lipcu bieżącego roku porozumienie o współpracy CSWOT z 129 Regional Training Institute ze Springfield pozwoli w kolejnych latach na intensyfikację tych kursów.

Ppor. Krzysztof Wójcik