... ...

Firma SohbiCraft Poland  opracowała  kamizelkę kuloodporną typu plate carrier z płytami balistycznymi, która  uzyskała  certyfikat Wojskowego  Instytutu Technicznego Uzbrojenia oraz modułową kamizelkę taktyczną (bez płyt) SCPL01-K3/K5A-T-W.  Jedną z unikalnych zalet kamizelki kuloodpornej jest zastosowana  w płycie   powłoka, pochłaniająca i zatrzymująca w sobie  wszystkie odłamki od  rykoszetu.

Firma z Ostaszewa jest  polską spółką z japońskim kapitałem, która zatrudnia  ponad 300 osób, a jej główna działalnością  jest tłoczenie  elementów metalowych. Po napaści  Rosji na  Ukrainę  - rozszerzyła  asortyment produkcji  o wyroby   przeznaczone dla  służb mundurowych. W tym celu  na początku  października 2022 r. SohbiCraft Poland  uzyskała koncesję  MSWiA  na wytwarzanie i obrót  produktami o  przeznaczeniu  policyjno-wojskowym.  

Pierwszym wyrobem opracowanym przez  biuro  konstrukcyjne  jest  modułowa kamizelka kuloodporna.  Powstała  we współpracy z  Policją, na jej  sugestie i oczekiwania  -   informuje  Anna Kruszyńska-Pyś z SCPL

Podstawową zaletą   kamizelki  kuloodpornej  typu plate carrier z płytami balistycznymi SCPL01-K3/K5A-T-W jest maksymalna ochrona i wygoda użytkowania.   W kamizelce  zastosowano  płytę  balistyczną wykonaną z certyfikowanej   stali  o  wysokiej  twardości i ze specjalną powłoką. Kluczem sukcesu jest technika odpowiedniego przygotowania blachy opracowana  przez konstruktorów SCPL. Ochroną  objęto powierzchnię  ciała o wielkości  831,5 cm kw.

Badania  przeprowadzone w  IV  kw. 2022  w Wojskowym Instytucie  Technicznym  Uzbrojenia wykazały, że zastosowana w płycie innowacyjna  powłoka zatrzymuje w sobie  wszystkie odłamki od rykoszetu.  To unikalne  rozwiązanie antyrykoszetowe powoduje, że przy  postrzale  zostało wyeliminowane niebezpieczeństwo  zranienia  odłamkami   pocisku.

Powłoka dodatkowo pochłania energię pocisku, chroniąc użytkownika przed obrażeniami wewnętrznymi. Jest to szczególne ważne przy pociskach dużego kalibru, z dużą falą uderzeniową. Dowodem na działanie powłoki są testy WITU, które wykazały, że wgniecenia podłoża na badanych kamizelkach dla pocisków K5A nie przekroczyły 1 mm.

Badania w WITU, zgodne z normą  PN-V-8700  potwierdziły, że wykorzystana wmodułowej kamizelce kuloodpornej  płyta  balistyczna  zapewnia  wysoką ochronę balistyczną na poziomie od K3 A (dla  pocisku 7,62x39 mm) do  K5A (pocisk 7,72x51 mm ).

Ponadto  w kamizelce zastosowano  6 mm siatkę  dystansową zapewniającą wysoki  komfort  techniczny i pozwalającą  skórze  na swobodne  oddychanie.

Maksymalną  wygodę użytkownika   kamizelki  kuloodpornej  i taktycznej osiągnięto dzięki:

  • systemowi taśm  nośnych  MOLLE/PALS,  pozwalający  na  dostosowanie  kamizelki do indywidualnych  potrzeb  klienta,  który  jest kompatybilny   z  innym  wyposażeniem wyprodukowanym zgodnie z systemem MOLLE/PALLS;
  • wbudowanemu noszakowi na płyty balistyczne w rozmiarze L wg standardu SAPI oraz oczkami na ramionach na kable  radiowe;
  • panelowi przedniemu  z dwudzielną kieszenią typu kangur na rejestrator i dokumenty. W kamizelce  są ponadto cztery kieszenie,  w tym jedną na wymiar kajdanek z polami rzepowymi  z przodu i z tyłu do mocowania dodatkowego wyposażenia lub oznaczeń;
  • mocnemu uchwytowi do przenoszenia i szybkiego zdjęcia pozwalające na udzielenie pierwszej pomoc zgodnie z procedurą TCCC;
  • umieszczeniu pola rzepowego z przodu i z tyłu do mocowania dodatkowego wyposażenia lub oznaczeń.

Z kolei na  wyposażeniu modułowej kamizelki  taktycznej  (bez płyt) jest także podwieszana nerka  w postaci modułowej  kieszeni  oraz wygodna  torba.   Dostępne  są  w rozmiarze  od L do XL, a  możliwość  regulacji  zapewniają:  odpinany  pas,  elastyczne  gumy w pasie oraz  boczne  i  naramienne zapięcia  rzepowe .

Kamizelki wykonane są z najwyższej  jakości  wodoodpornych  i trudnopalnych certyfikowanych  materiałów ( Cordura ® IRR i rzepy Velcro ®). Na razie  oferowane są  w 4 kolorach (olivegreen, czarnym,  bluenavy oraz coyotebrow), ale  w tym przypadku spółka  jest otwarta  na potrzeby  klienta.