... ...

42-letni tata piątki dzieci, szczęśliwy mąż i z powołania policjant – to on w sierpniu 2023 roku uratował życie dwóm osobom, został bohaterem i odmienił losy nieznanej mu rodziny ze Śląska. 

Orzeł Służby Publicznej – przyznana po raz pierwszy specjalna nagroda dla żołnierza lub funkcjonariusza służb publicznych, który wykazał się bohaterską postawą w swoim działaniu na rzecz innych osób – trafiła do komisarza Andrzeja Żuławińskiego, policjanta, który na co dzień pełni służbę w komisariacie w Bielawie.

Podczas dorocznej Gali Defence24 Days, w hotelu Sofitel Warsaw Victoria w Warszawie, poznano nazwisko pierwszego w historii zdobywcy Nagrody Orła Służby Publicznej. Został nim komisarz Andrzej Żuławiński, który w czasie swojego urlopu nad morzem, uratował topiącego się 11-letniego chłopca z niepełnosprawnością oraz jego ojca. Dramatyczne wydarzenie cały czas obserwowali z plaży żona policjanta i piątka jego małych dzieci. 

Odbierając Nagrodę Orła Służby Publicznej, komisarz Andrzej Żuławiński powiedział:

„Bardzo dziękuję Fundacji i Kapitule za to, że nominowała mnie do tak zaszczytnej nagrody. Dziękuję także, wszystkim nominowanym za ich służbę i chęć niesienia bezinteresownej pomocy ludziom potrzebującym. Korzystając z tego, że mogę dzisiaj powiedzieć kilka słów, to chciałbym w sposób szczególny podziękować mojej małżonce Ani. Wiem, że swoim bohaterskim czynem naraziłem ją na ogromny stres. Wtedy na plaży, widziałem w jej oczach lęk, ale widziałem także, że nikt za tym chłopcem do wody nie wchodzi, że muszę go ratować. Aniu, dziękuję Ci bardzo.”

Poza statuetką, zwycięzca odebrał także czek w wysokości 10.000 zł, którego fundatorem jest firma PwC, świadcząca usługi w zakresie doradztwa biznesowego, podatkowo-prawnego oraz audytu.
 
Są wokół nas ludzie: żołnierze, strażacy, policjanci, ratownicy, antyterroryści, którzy na co dzień zapewniają nam bezpieczeństwo, niejednokrotnie narażając przy tym swoje życie. To ich praca. A jednocześnie coś o wiele większego. To ogromna odpowiedzialność i oddanie. To misja.

Dlatego Fundacja Dorastaj z Nami wspólnie z Defence24, postanowiła tych ludzi uhonorować i w sposób szczególny nagrodzić ich postawę. Pokazać ich publicznie i symbolicznie podziękować za to, co robią.

Więcej informacji:  >>>