... ...
Kpr. Sebastian Domżalski z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej został bohaterem. W dniu 22 marca br. żołnierz wracając z jednostki do domu napotkał nieprzytomnego 82-letniego mężczyznę, któremu uratował życie. 
 
Do zdarzenia doszło 22 marca br. w rejonie ulicy Szosa Chełmińska w Toruniu.  Kpr. Domżalski wracając po służbie do domu zauważył starszego leżącego mężczyznę bez oznak życia. Po stwierdzeniu braku oddechu żołnierz wezwał pomoc i rozpoczął prowadzenie resuscytacji krążeniowo oddechowej, która okazała się w pełni skuteczna, a 82 letniemu mężczyźnie powrócił oddech i krążenie. 
 
„W żaden sposób nie czuję się bohaterem. Widząc nieprzytomną osobę postanowiłem zachować zimną krew i reagować. Cieszę się, że nabyte w wojsku umiejętności pozwoliły mi uratować temu Panu życie.” – powiedział kpr. Domżalski z Centrum Szkolenia WOT.
 
Terytorialsi od samego początku kładą bardzo duży nacisk szkoleniowy na nabywanie przez żołnierzy odpowiedniej wiedzy i kompetencji z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Co istotne to kolejny (w krótkim okresie czasu) przypadek, w którym żołnierze Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej są pierwsi na miejscu zdarzenia gdzie skutecznie udzielają pomocy osobom poszkodowanym. 
 
„Jestem ogromnie dumny z moich żołnierzy, że są zawsze gotowi by nieść pomoc osobom poszkodowanym w różnych sytuacjach życia. Doskonalenie zawodowe i wiedza jaką zyskują w czasie codziennej służby, szkoleń i kursów medycznych realizowanych w CSWOT pozwala im zachować spokój i działać szybko i skutecznie.” – dodał płk dr Przemysław Żukowski, komendant Centrum Szkolenia WOT. 
 
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się, która prowadzi ponad 40 różnorodnych kursów i szkoleń dowódczych, instruktorskich i specjalistycznych. Dzięki dogodnemu usytuowaniu CSWOT w pobliżu toruńskiego poligonu swoje szkolenia przechodzą tu m.in. operatorzy wyrzutni ppk JAVELIN, systemu amunicji krążącej WARMATE czy też strzelcy wyborowi i snajperzy. Tylko w 2023 roku w zajęciach organizowanych przez Centrum Szkolenia WOT udział wzięło ponad 2,5 tys. osób.
 
por. Krzysztof Wójcik