... ...

13 maja w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość odwołania i powołania ministrów rządu premiera Donalda Tuska. Odejścia z resortów są spowodowane startem polityków w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego. Przed uroczystością odbyło się od dawna wyczekiwane spotkanie Andrzeja Dudy i Donalda Tuska.

Marcin Kierwiński odchodzi ze stanowiska

Równo 5 miesięcy temu żyliśmy zaprzysiężeniem nowego rządu Donalda Tuska. Utworzony wtedy koalicyjny gabinet miał w założeniu trwać 4 lata. Wiadome jednak było, że zbliżające się wielkimi krokami wybory najpierw samorządowe, a później europejskie skuszą część polityków do odejścia na inne stanowiska. Szczególnie wybory do Parlamentu Europejskiego wydają się dla działaczy kuszące – wysokie pensje i możliwość ucieczki od „polskiego piekiełka” są łatwą zachętą do porzucenia krajowej polityki.

Zmiany dotkną kilka ministerstw. Ze swoich stanowisk odeszli minister kultury i dziedzictwa narodowego- Bartłomiej Sienkiewicz, minister aktywów państwowych- Borys Budka, minister rozwoju i technologii- Krzysztof Hetman oraz właśnie minister spraw wewnętrznych i administracji- Marcin Kierwiński.

Szybka dymisja szefa MSWiA z pewnością nie poprawi nastrojów panujących w służbach. Sporo pozostało jeszcze do zrobienia. Wakaty, niedofinansowanie i kłopoty wizerunkowe od wielu lat trapią polski system bezpieczeństwa. Marcinowi Kierwińskiemu udało się dokonać kilku zmian personalnych w służbach m.in. w Policji i Straży Granicznej. Najważniejsza z nich to zmiana na stanowisku komendanta polskiej Policji. Jak wiemy gen. insp. Jarosław Szymczyk odszedł w niesławie ze stanowiska jeszcze za rządów poprzedników, p.o. komendanta został wtedy nadinsp. Dariusz Augustyniak jednak wiadomo było, że to sytuacja tylko tymczasowa, ponieważ także ten oficer wybierał się na emeryturę. Nowy minister zadecydował o powierzeniu obowiązków komendanta insp. Markowi Boroniowi, który w czasie swojej kariery był m.in. wiceszefem Centralnego Biura Śledczego Policji oraz wiceszefem Biura Wywiadu i Informacji Kryminalnej w Komendzie Głównej Policji. Z dniem 21 marca oficjalnie został powołany na stanowisko komendanta głównego, a jego głównym zadaniem wydaje się być wzmocnienie kadrowe i odbudowa prestiżu formacji.

Tomasz Siemoniak połączy stanowiska koordynatora służb specjalnych i szefa MSWiA

Tomasza Siemoniaka nie trzeba nikomu przedstawiać. Od wielu lat mówi się o nim, że jest zaufanym człowiekiem Donalda Tuska to też nie ma wątpliwości, że powierzając mu tak ważne stanowisko władze koalicji mają do niego pełne zaufanie. Siemoniak w obecnym rządzie pełni funkcję ministra – koordynatora służb specjalnych. W imieniu premiera zajmuje się nadzorem nad służbami specjalnymi. W tym zakresie zaproponował szereg zmian w kierownictwie tych instytucji. O jego nazwisku z pewnością zrobi się także głośno w przyszłości w sprawie proponowanej likwidacji CBA. Tomasz Siemoniak był szefem MON w latach 2011-2015, swoją funkcję sprawował za czasów rządów Donalda Tuska i Ewy Kopacz. W swoim środowisku dotychczas uważany był raczej za eksperta do spraw wojskowości, teraz jednak czekają go zupełnie nowe zadania. Sytuacja ta będzie podobna do tej z lat 2019-2023, kiedy to wymienione wcześniej funkcje łączył w rządzie Mateusza Morawieckiego – Mariusz Kamiński.

Donald Tusk w końcu spotkał się z Prezydentem Andrzejem Dudą

Przed oficjalną uroczystością odbyło się spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Tuskiem. Prezydent od dawna zabiegał o rozmowę z premierem. Dojść do niej miało w okresie świąt majowych jednak jak tłumaczyło środowisko premiera nie udało się to ze względu na chorobę Donalda Tuska. Otoczenie prezydenta widziało w tym jednak przede wszystkim unikanie konieczności spotkania ze strony rządzącej koalicji. Donald Tusk miał ich zdaniem celowo ignorować zaproszenie prezydenta, a choroba była tylko wygodnym pretekstem.

Dzisiaj było jednak inaczej – oficjalne uroczystości dotyczące zmian w składzie Rady Ministrów wymagały obecności w tym samym miejscu i czasie obu liderów. Z informacji płynących z Pałacu Prezydenckiego rozmowa miała dotyczyć m.in. programu „Nuclear sharing”, czyli ewentualnej możliwości składowania broni jądrowej NATO na terytorium Polski.

Prezydent w oficjalnym przemówieniu wygłoszonym podczas uroczystości przypomniał o trudnym położeniu Polski w kontekście bezpieczeństwa. Mówił o wzroście rosyjskiej agresji w stronę zachodu. Przypomniał w tej kwestii, że kluczowym ministerstwem w zakresie zapewniania spokoju i bezpieczeństwa w Polsce jest MSWiA. Zwrócił się przy tej okazji do Tomasza Siemoniaka, gdzie mówiąc o Straży Granicznej wspomniał o szczególnych zadaniach tej formacji w kontekście sytuacji na granicy z Białorusią. Prezydent Duda polecił ministrowi otoczenie formacji większą opieką i dbanie o funkcjonariuszy. Pozostaje nam wszystkim przyglądać się pracy nowego ministra i życzyć mu dobrych decyzji w zakresie służb mundurowych.

                             ***

Tomasz Siemoniak urodził się 2 lipca 1967 r. w Wałbrzychu. Jest  absolwentem Wydziału Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Stypendysta Uniwersytetu w Duisburgu. W latach 1994-1996 był zatrudniony w Telewizji Polskiej – m.in. jako dyrektor Programu 1. W latach 1998-2000 pełnił funkcję dyrektora Biura Prasy i Informacji w Ministerstwie Obrony Narodowej. Od 2002 r. był również wiceprzewodniczącym rady nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej. 

W latach 1998-2000 był radnym gminy Warszawa-Centrum. Od grudnia 2000 r. do połowy 2002 r. był wiceprezydentem Warszawy. W latach 2002-2006 zasiadał w zarządzie Polskiego Radia, następnie do 2007 r. pełnił urząd wicemarszałka województwa mazowieckiego. W listopadzie 2007 r. został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, a w 2011 r. na funkcję ministra obrony narodowej w rządzie Donalda Tuska. We wrześniu 2014 r. w rządzie Ewy Kopacz objął urząd Wiceprezesa Rady Ministrów. Od 2015 r. poseł na Sejm RP. W grudniu 2023 r. powołany na stanowisko Ministra – członka Rady Ministrów oraz koordynatora służb specjalnych.

Autor: Mateusz Bartczak

Zdjęcie: MSWiA