... ...

"Bezpieczeństwo na granicy polsko-białoruskiej wymaga ciągłego zbierania informacji" – pisze Dowództwo Generalnie Rodzajów Sił Zbrojnych RP na platformie X. Wojsko pokazało na zdjęciach, że do pełnienia misji zwiadowczych wykorzystywany jest bezzałogowiec FlyEye, którego możliwości przypominamy.

Zapewnienie bezpieczeństwa w obszarze granicy polsko-białoruskiej to przede wszystkim zadanie dla sił lądowych. W związku z tym jeszcze w ubiegłym roku Straż Graniczna informowała, że w przygranicznym pasie pojawiły się pojazdy opancerzone AMZ Tur. Niedługo później funkcjonariusze uzyskali wsparcie w postaci ciężkich Rosomaków.

Działania lądowe to jednak nie jedyna droga do śledzenia ruchów przy granicy Polski z Białorusią. Wysoce skutecznym narzędziem do prowadzenia tego typu działań są też bezzałogowce. I tych sprzętów używają służby mundurowe, aby ciągle zbierać informacje wywiadowcze. W przypadku polskich funkcjonariuszy do tego celu wykorzystywane są drony rodzimej konstrukcji FlyEye. "Są niezastąpione w cichym monitorowaniu terenu w dzień i w nocy" – czytamy na profilu Dowództwa Generalnego RSZ.

źródło: tech.wp.pl

Więcej:  >>>