... ...

Uroczysta zbiórka żołnierzy 16 DBOT rozpoczęła obchody święta Brygady, które odbyły się 23 marca 2024 roku na placu Wolności we Wrocławiu. Kluczowym momentem w trakcie uroczystości było wręczenie, przez dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Krzysztofa Stańczyka, Chorągwi Wojska Polskiego dla Brygady. Spółka JELCZ wsparła organizację wydarzenia, a w uroczystościach uczestniczył Prezes Zarządu JELCZ Sp. z o.o. Marcin Runowicz. Na terenie wydarzenia były także eksponowane dwa pojazdy marki JELCZ.

16. Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej powstała w 2019 roku i liczy już niespełna 2000 żołnierzy, którzy pełnią służbę w 3 batalionach lekkiej piechoty. Misją Brygady jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności między innymi poprzez reagowanie w sytuacjach kryzysowych. Dla żołnierzy 16 DBOT było to wyjątkowe święto, ponieważ w tym roku mija 5 lat działalności Brygady na Dolnym Śląsku.

Od 5 lat żołnierze naszej Brygady angażują się w działaniach lokalnych – powiedział Dowódca 16 DBOT płk Edward Chyła – Nasi terytorialsi realizują zadania we wszystkich sytuacjach, w których ich pomoc, wyszkolenie, wiedza oraz doświadczenie służy dobru społeczeństwa. – dodał.

Nasza dzisiejsza obecność na tym wydarzeniu ma na celu podkreślenie ścisłej współpracy pomiędzy JELCZ Sp. z o.o. a 16. Dolnośląska Brygadą Obrony Terytorialnej, którą zainicjowaliśmy podpisując 6 marca Porozumienie o współpracy. Spółka JELCZ Sp. z o.o. jako lider w segmencie dostaw podwozi dla Wojska Polskiego chcę współpracować z Wojskami Obrony Terytorialnej, ponieważ są to użytkownicy naszych pojazdów, a ich opinie są dla nas bardzo istotne. Chcemy odpowiadać na potrzeby żołnierzy, bo jako zakład, w którym tworzy się samochody od etapu konstrukcji aż po seryjną produkcję mamy możliwość tworzenia pojazdów skrojonych na miarę oczekiwań użytkowników.- powiedział prezes Zarządu JELCZ Sp. z o.o. Marcin Runowicz.

Przedsięwzięcie zostało przygotowane, tak aby każdy kto chciał wziąć udział w uroczystości znalazł coś interesującego dla siebie. Dlatego też do współudziału zostały zaproszone służby, instytucje oraz partnerzy, z którymi Brygada współpracuje od początku swojego funkcjonowania. Dla uczestników przygotowano szereg atrakcji, m.in. prezentację sprzętu, wystawę historyczno-naukową, pokazy dynamiczne, warsztaty medyczne oraz konkursy i zabawy dla dzieci.

Podczas wydarzenia na terenie Placu Wolności były eksponowane dwa pojazdy marki JELCZ, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, ale także samych żołnierzy. Pierwszym z prezentowanych pojazdów było podwozie samochodu ciężarowego typ P882.53 stosowane w programie REGINA w układzie napędowym 8x8. Drugi z pojazdów w układzie napędowym 6x6, typ P662D.43 to podwozie samochodu ciężarowego stosowane w programie WISŁA z zabudowaną ramą kontenerową do przewozu kontenerów 20-stopowych i przystosowane do przewozu kontenerowego warsztatu obsługowo-naprawczego. KPO

zdjęcia: 16. Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej