... ...
W  Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej we współpracy z amerykańskimi żołnierzami 29 Field Artillery Regiment przeprowadził szkolenie dla młodzieży z oddziałów przygotowania wojskowego z Golubia Dobrzynia  i Gronowa. Były to pierwsze tegoroczne zajęcia realizowane z amerykańskimi partnerami,  a udział w nich wzięło blisko 70 uczniów.
 
„Żołnierze CSWOT zawsze prowadzą zajęcia w sposób ciekawy i pozwalający nam zdobyć nową wiedzę i doświadczenie. Tym razem jednak czekała na nas niespodzianka, Terytorialsów wspierali amerykańscy instruktorzy. Po za zdobyciem wiedzy wojskowej mieliśmy też możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych. Z mojej perspektywy ma to ogromne znaczenie ponieważ moim marzeniem jest dostać się do Lotniczej Akademii Wojskowej i zostać w przyszłości pilotem samolotów odrzutowych.” – powiedziała Emily Majewska uczennica z Zespołu Szkół nr 1 w Golubiu Dobrzyniu. 
 
W czasie prowadzonych zajęć uczniowie poznawali tajniki medycyny pola walki, survivalu, czy też topografii. Zagadnienia szkoleniowe obejmowały między innymi tamowanie krwotoków, ewakuację rannego z pola walki, rozpalanie ogniska różnymi sposobami czy też posługiwanie się mapą wojskową i kompasem. Dodatkowym elementem szkolenia były zajęcia z taktyki prowadzone przez  instruktorów z 3 dywizjonu 29 Pułku Artylerii Bojowej (29 Field Artillery Regiment). Zajęcia te prowadzone były w całości w języku angielskim, a w ich czasie uczniowie zapoznani zostali m.in. ze znakami taktycznymi oraz poruszaniem się w szykach patrolowych. 
 
„Taktyka to mój ulubiony przedmiot, a możliwość praktycznego przećwiczenia używania języka angielskiego była niezastąpiona. Za rok czeka mnie matura, a po niej chciałbym dostać się na studia oficerskie w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.” – dodał Kacper Floerke z ZS 1 w Golubiu Dobrzyniu. 
 
Co istotne CS WOT już od kilku lat bardzo blisko współpracuje z amerykańskim wojskiem. Efektem tych działań było podpisanie w zeszłym roku umowy pomiędzy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej, a 129 Regional Training Institute ze Springfield, dzięki któremu już w nadchodzących miesiącach jednostki te wspólnie przeprowadzą kilka edycji szkoleń dla blisko 500 polskich żołnierzy. 
 
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się, która prowadzi ponad 40 różnorodnych kursów i szkoleń dowódczych, instruktorskich i specjalistycznych. Dzięki dogodnemu usytuowaniu CS WOT w pobliżu toruńskiego poligonu swoje szkolenia przechodzą tu m.in. operatorzy wyrzutni ppk JAVELIN, systemu amunicji krążącej WARMATE czy też strzelcy wyborowi i snajperzy. Tylko w 2023 roku w zajęciach organizowanych przez Centrum Szkolenia WOT udział wzięło ponad 2,5 tys osób.
 
por. Krzysztof Wójcik