... ...
11 listopada, dzień Narodowego Święta Niepodległości nieprzypadkowo kojarzy się z polskim mundurem, jego symboliką i tradycjami, gdyż polscy żołnierze niemal na wszystkich frontach I oraz II wojny światowej „… rzucili na stos swój życia los...”. 
 
Z tego powodu w sobotniej uroczystości uczestniczyli nie tylko dowódca  12 Dywizji Zmechanizowanej generał dywizji Szymon Koziatek, jego Zastępca generał brygady Sławomir Dudczak i żołnierze pododdziałów honorowych,  ale również tłumy mieszkańców Pomorza Zachodniego.
 
Jak co roku msza święta w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Szczecinie rozpoczęła wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości  w Garnizonie Szczecin. Następnie pododdziały wojskowe przemaszerowały przed gmach Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. W tym jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc Szczecina Zastępca Dowódcy – Szef Sztabu 12 Dywizji Zmechanizowanej generał brygady Sławomir Dudczak odebrał meldunek  od dowódcy uroczystości o gotowości pododdziałów do uroczystości. 
 
W dalszej części obchodów podniesiono flagę państwową na maszt, a także odegrano i odśpiewano hymn państwowy. Po okolicznościowych przemówieniach wręczono odznaczenia resortowe żołnierzom oraz funkcjonariuszom innych służb mundurowych, a kulminacyjnym punktem na Wałach Chrobrego była defilada pododdziałów honorowych. 
 
Z kolei przy Placu Szarych Szeregów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego delegacje złożyły okolicznościowe wiązanki, co zakończyło oficjalne uroczystości w Szczecinie. 
 
Tekst i zdjęcia: mjr Błażej Łukaszewski