... ...
Jest ogromny kurz i pot, ale nie ma łez, bo na poligonie drawskim żołnierze polscy i armii sojuszniczych z wielkim zaangażowaniem wykonują zadania postawione w ramach międzynarodowego ćwiczenia pk. IMMEDIATE RESPONSE-24. 
 
Różnorodne zadania taktyczne realizowane zarówno w dzień, jak i w nocy, szybkie przemieszczenia i skryte rozmieszczenia w nowych rejonach, porównywanie procedur i dzielenie się doświadczeniem – tak w skrócie wygląda każdy dzień sojuszniczych manewrów. Na terenie jednego z największych poligonów w Europie, czyli Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko kilka tysięcy żołnierzy jest poddawanych szczegółowemu sprawdzianowi ich dotychczasowego wyszkolenia w trakcie realizacji wymagających zadań. 
 
Jednym z trudniejszych było wykonanie przeprawy na Jeziorze Zły Łęg. Przygotowali ją amerykańscy i brytyjscy inżynierowie. Dzięki niej żołnierze 1 batalionu zmechanizowanego z Lęborka i 1 batalionu czołgów przydzielonego do 7 Brygady Obrony Wybrzeża przedostali się na drugi brzeg, ale gdzie kontynuowali wcześniej postawione zadania. 
 
Międzynarodowe ćwiczenie pk. IMMEDIATE RESPONSE-24 powoli zbliża się ku końcowi, jednak dla żołnierzy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej nie oznacza to powrotu do garnizonów. Już we wtorek 14 maja br. rozpoczną oni kolejne ćwiczenie. Będzie to tym razem ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. RYŚ-24, w którym będą uczestniczyć przede wszystkim jednostki wchodzące w skład szczecińskiej „Dwunastki”. 
 
Tekst: mjr Błażej Łukaszewski 
Zdjęcia: mjr Błażej Łukaszewski, st. chor. Ireneusz Tomaszewski