... ...

Małopolska Policja może poszczycić się przyjęciem do służby nowych funkcjonariuszy. 12 stycznia w krakowskim Muzeum Lotnictwa słowa roty ślubowania wypowiedziały 102 osoby. W 2024 roku Małopolska Policja planuje kolejne 5 naborów w szeregi formacji. 

Policyjne ślubowanie odbyło się w nietypowym miejscu. Funkcjonariusze na moment opuścili policyjne mury i w towarzystwie zaproszonych gości zorganizowali uroczystość w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie – w miejscu historycznego lotniska Rakowice-Czyżyny. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele nowych władz na czele z Wojewodą Małopolskim Krzysztofem Klęczarem. Obecni byli przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego, Kapelan Małopolskiej Policji – ks. Łukasz Michalczewski oraz rodziny i bliscy nowoprzyjętych funkcjonariuszy. Jak to wygląda od kilku lat, słowa roty ślubowania policjanci powtarzali za Komendantem Wojewódzkim Policji w Krakowie nadinsp. Michałem Ledzionem, który swoją funkcję pełni od 2021 roku. Każdy młody policjant otrzymał służbową legitymację i zasady etyki zawodowej. 

Okolicznościowe przemówienie wygłosił Wojewoda Małopolski Krzysztof Klęczar, który wskazywał jak ciężka jest praca policjanta. Mówił o szczególnej roli jaką policjant pełni w społeczeństwie, a to, że do służby przychodzą nowi ludzie daje nadzieję na bezpieczniejszą przyszłość Polaków. Komendant Wojewódzki, który gratulował podjęcia decyzji o wstąpieniu do służby, życzył odwagi i empatii w służbie drugiemu człowiekowi, a także podkreślał wagę służby dla ojczyzny. W przemówieniu nie zabrakło zwrócenia się do rodzin nowych funkcjonariuszy, którzy swoją postawą muszą okazywać dużo wsparcia i zrozumienia. 

Nowi funkcjonariusze trafią do służby do jednostek na terenie całego województwa. Największe wzmocnienie zyska Komenda Wojewódzka Policji, do której trafi 19 osób, a także Komenda Miejska Policji w Krakowie, która zyska 13 nowych policjantów. Wzmocnione osobowo zostaną także komendy miejskie w: Nowym Sączu i Tarnowie, komendy powiatowe m.in. w: Nowym Targu, Krakowie, Oświęcimiu, Chrzanowie, Wieliczce, Brzesku, Limanowej, Myślenicach, Olkuszu, Wadowicach, Zakopanem i Suchej Beskidzkiej. 

Przyjęcie do służby oczywiście nie oznacza natychmiastowego podjęcia obowiązków. Przed nowymi funkcjonariuszami ponad pół roku intensywnego szkolenia w jednej z policyjnych “podstawówek”, które teoretycznie i praktycznie ma przygotować ich do służby a następnie adaptacja zawodowa, która realizowana jest zazwyczaj w Warszawie. 

Autor: Mateusz Bartczak