... ...

11 listopada to szczególna data dla wszystkich Polaków. To czas, w którym nie tylko wspominamy odzyskanie przez Polskę Niepodległości po 123 latach zaborów, ale także symbol wiary, zwycięstwa i walki o wolność.

„Opowiedz nam, moja Ojczyzno
jak matka dzieciom ciekawym,
o latach znaczonych blizną
na wiekach chwały i sławy (…)
Biel śniegu i żar czerwieni
i orły dumne piastowskie,
to wieczne symbole tej ziemi
najbliższe sercu, bo polskiej.” 
Fragment wiersza Janusza Szczepkowskiego, Opowiedz nam Ojczyzno.

11 listopada w wielu polskich miastach odbywały się uroczystości patriotyczne uświetniające rangę wydarzeń sprzed ponad 100 lat.

17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana w 105 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości celebrowała w 11 różnych lokalizacjach: w Gorzowie Wielkopolskim na wojewódzkich obchodach święta, Świebodzinie, Kaliszu, Nowym Tomyślu, Miedzichowie, Lubinie, Legnicy, Zbąszyniu, Słońsku, Warszawie oraz w stołecznym Międzyrzeczu.

Sobotnie uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, następnie po nabożeństwie nastąpił przemarsz pod pomnik 1000-lecia Państwa Polskiego, gdzie zgodnie z ceremoniałem wojskowym przeprowadzono uroczysty apel. Wzniosłego charakteru ceremonii nadała kompania honorowa wystawiona przez 1 batalion piechoty zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej, poczty sztandarowe oraz orkiestra dęta z Grochowa.

11 listopada to również czas wyróżnień. Na placu przy pomniku 1000-lecia z rąk dowódcy Wielkopolskiej Brygady, gen. bryg. Sławomira Kocanowskiego zostały wręczone mianowania na kolejne stopnie wojskowe oraz wyróżnienia. 

Podczas tak ważnego dnia dla wszystkich Polaków nie zabrakło apelu pamięci oraz salwy honorowej. Na zakończenie obchodów Święta odzyskania przez Polskę Niepodległości nastąpiła uroczysta defilada.

Tekst: kpt. Anna Dominiak
Zdjęcia: st. szer. spec. Patryk Szymaniec