... ...

Pod koniec 2023 r. na poligonie Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu przeprowadzono z powodzeniem testy weryfikujące działanie bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych GLADIUS. Potwierdzono tym samym zalety unikalnego krajowego systemu, które na XXXI MSPO zostało wyróżnione nagrodą Prezydenta RP dla produktów najlepiej służących podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Sił Zbrojnych RP.

Na początku maja 2022 r. spółka WB Electronics podpisała z Agencją Uzbrojenia umowę o wartości 2 mld zł na dostawę dla Wojsk Rakietowych i Artylerii czterech bateryjnych modułów bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych GLADIUS wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym.

Koncepcja stanowiła rozwinięcie systemu obezwładniania stref antydostępowych A2/AD W2MPIR. Zakładała, że rozpoznawcze drony FT-5 wyposażone w różne sensory (w tym głowicę optoelektroniczną), zostaną wykorzystywane do wykrywania i identyfikacji celów w świetle widzialnym i innych widmach elektromagnetycznych. Następnie zostaną one zniszczone przez bezzałogowce uderzeniowe BSP-U.

Głównymi podwykonawcami systemu są spółki Grupy WB: Flytronic S.A. i Arex z o.o., a także Huta Stalowa Wola SA, która dostarczyła podwozia pojazdów Waran 4x4.

W skład systemu GLADIUS wchodzą dwa podstawowe odmiany bezzałogowych statków powietrznych (BSP), wytwarzane przez spółki Grupy WB. Pierwszy to FT-5 masie startowej 85 kg, rozpiętości 6,4 m i długości 3,1 m, wyposażony w dwa silniki elektryczne. Napęd bezzałogowca jest elektryczny lub hybrydowy, z generatorem zabudowanym w kadłubie. Ten drugi model charakteryzuje długotrwałość lotu wynoszącą 14 godzin.

FT-5 wyposażony jest w różne sensory, umożliwiające wykrywanie i śledzenie obiektów w paśmie widzialnym oraz w paśmie emisji radioelektronicznej. Może lecieć zgodnie z wcześniej zaplanowaną trasą bez zewnętrznego sterowania.

Z kolei bezzałogowe statki powietrzne-uderzeniowe (BSP-U) służą do misji uderzeniowych, wykonywanych z użyciem różnych typów głowic bojowych, w tym odłamkowo-burzących, termobarycznych lub kumulacyjnych. Jest to unikalne rozwiązane, opracowane zgodnie z wymaganiami zamawiającego.  

Płatowiec BSP-U ma rozpiętość 2,5 m i taką samą długość kadłuba. Charakteryzuje się niską sygnaturą termiczną i akustyczną, co utrudnia wykrycie i zwalczanie efektora. W ofercie przeznaczonej dla wojska są także drony szkolne, wielokrotnego użytku BSP-UT. Wykonują identyczny zestaw misji co BSP-U, ale bez możliwości niszczenia obiektów.

W skład systemu GLADIUS wchodzi również gama pojazdów. Należą do nich wozy dowodzenia szczebla baterii i plutonu (na platformie Waran 4x4), które w standardowej zabudowie mieszczą 4-5 żołnierzy. Wszystkie komponenty zostały połączone za pomocą zintegrowanego systemu zarządzania polem walki TOPAZ. Wykorzystano także cyfrową platformę komunikacji pojazdowej FONET, terminale komputerowe, elementy aktywne sieci LAN i WAN, radiostacje oraz złożone systemy analizy danych wspierane sztuczną inteligencją.

System GLADIUS pozwala rozpoznawać i skutecznie zwalczać cele dla artylerii na dystansie ponad 100 kilometrów. Wyróżnia go wysoka długotrwałość lotu. FT-5 mogą wykonywać zadania nawet przez 14 godzin. Kolejną zaletą jest czas reakcji. Bezzałogowce krążą w powietrzu w oczekiwaniu na cel, gotowe do natychmiastowego skierowania w rejon uderzenia i ataku. To skraca czas od wykrycia do zniszczenia przeciwnika do minimum.

GLADIUS może być wykorzystywany w ugrupowaniu bateryjnym, jak i w ramach autonomicznych plutonów lub sekcji wspierających inne jednostki Wojsk Lądowych.

Pierwsze dostawy do Wojsk Rakietowych i Artylerii nastąpiły już pod koniec 2022 r. i trafiły do 18 Pułku Artylerii z Nowej Dęby.