- Szczegóły
- Kategoria: Personalia
- Odsłon: 357
27 listopada br. w bazie Camp Butmir w Sarajewie odbyła się uroczystość przekazania dowodzenia nad Polskim Kontyngentem Wojskowym w operacji Unii Europejskiej w Bośni i Hercegowinie - poinformowało na platformie X Dowództwo Operacyjne RSZ.
Ppłk Marcin Michalec z 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego przekazał odpowiedzialność za kontyngent ppłk Dominikowi Kasperkowi z 23. Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca, który wraz z podległymi żołnierzami realizował będzie postawione zadania mandatowe w ramach XXVI zmiany PKW EUFOR ALTHEA.
Rangę uroczystości podniosła obecność dowódcy EUFOR gen. dyw. Helmuta Habermayera, szefa Sztabu EUFOR gen. bryg. Ovidiu Lungu, konsula RP Wojciecha Skrobisza oraz przedstawicieli państw współuczestniczących w misji EUFOR.
zdjęcie: por. Angelika KAFEL (PKW EUFOR)
- Szczegóły
- Kategoria: Personalia
- Odsłon: 617
We wtorek, 21 bm. odbyło sie inauguracyjne posiedzenie sejmowej Komisji Obrony Narodowej, które otworzył marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Przewodniczącym SKON, która liczy 36 posłów został wybrany Andrzej Grzyb ( PSL - Trzecia Droga). Nie było głosów przeciw, dwóch się wstrzymało.
Wiceprzewodniczącymi zostali: Joanna Kluzik-Rostkowska, Maciej Lasek i Czesław Mroczek z KO, Piotr Strach (Polska 2050-Trzecia Droga) i Bartosz Kownacki (PiS).
Komisja zamierzała wybrać – tak jak w poprzedniej kadencji – siedem osób na stanowiska zastępców przewodniczącego, jednak Andrzej Zapałowski (Konfederacja) i Sebastian Kaleta (PiS) nie uzyskali wystarczającego poparcia.
Jak powiedział po głosowaniu marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Polska 2050-Trzecia Droga), który prowadził posiedzenie, komisja może wrócić do sprawy wyboru dalszych dwóch osób do prezydium na jednym z kolejnych posiedzeń.
***
Dr Andrzej Grzyb ( lat 67) jest ekonomistą. Ukończył Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Wydział Ogrodniczy - magister inżynier (1981), studia podyplomowe w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu oraz doktoryzował się na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu (2018). Był posłem sześciu kadencji Sejmu, a także eurodeputowanym. Jest również członkiem Rady Naczelnej PSL.
zdjęcie: FB
- Szczegóły
- Kategoria: Personalia
- Odsłon: 2025
Szef MON Mariusz Błaszczak wyznaczył z dniem 20 listopada br. gen. bryg. Krzysztofa Knuta na dowódcę 8 Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz pułkownika Rafała Kowalskiego na zastępcę dowódcy 8 Dywizji Piechoty Armii Krajowej - poinformował resort ON na platformie X.
Dowództwo 8 DPAK ma mieć siedzibę w Nowym Mieście nad Pilicą. Jednostki podległe 8 DPAK stacjonować będą natomiast w województwach świętokrzyskim, łódzkim i w północnej części województwa podkarpackiego. W jej skład wejdą cztery brygady, pułki: logistyczny, przeciwpancerny, przeciwlotniczy oraz bataliony: dowodzenia, rozpoznania i chemiczny.
Gen. bryg. Krzysztof Knut ukończył w 1999 r. Wyższą Szkołę Oficerską im. Tadeusza Kościuszki. Pełnił służbę w 6 Brygadzie Kawalerii Pancernej oraz w 16 Dywizji Zmechanizowanej oraz w latach 206-2009 PKW w Iraku i Afganistanie. W 2016 r. został szefem Zarządu Działań Niekinetycznych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Następnie rozpoczął służbę w Elblągu na stanowisku zastępcy Szefa Sztabu ds. Wsparcia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód. W okresie tym ukończył studia podyplomowe na kierunku polityka obronna w Akademii Sztuki Wojennej oraz uczestniczył w wielu kursach w ośrodkach szkolenia NATO. Został wyznaczony na stanowisko głównego specjalisty Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych P-5 w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Od października 2021 pełnił służbę w Bartoszycach na stanowisku zastępcy dowódcy 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Od 9 stycznia 2023 r. został wyznaczony zastępcą szefa Inspektoratu Kontroli Wojskowej. Nominację generalską odebrał w sierpniu 2023 roku.
Płk Rafał Kowalski z kolei przez ostatni rok był zastępcą dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Wcześniej był szefem Wydziału Operacyjnego w Dowództwie Generalnym RSZ i dowodził 18 Bielskim Batalionem Powietrznodesantowym.
zdjęcie: MON/X
- Szczegóły
- Kategoria: Personalia
- Odsłon: 354
Mjr pil. Adrian Chudziński z 41 Baza Lotnictwa Szkolnego przekroczył 1000 godzin nalotu na samolocie M346 Bielik.
Dowództwo Generalne RSZ poinformowało w mediach społecznościowych, że do przekroczenia tej imponującej liczby doszło podczas nocnego lotu szkolnego. Nalot życiowy mjr Chudzińskiego (Chudego), zastępcy dowódcy 48. Eskadry Lotniczej wynosi 1800 godzin
Mjr Chudzinski zajmuje się szkoleniem Młodych Pilotów. Jest także pilotem doświadczalnym na M346, a od niedawna wraz z kilkoma kolegami tworzy M346 Demo Team tzn. wykonuje loty pokazowe. Ma za sobą debiut na tegorocznym AIRSHOW w Warszawie - Radom
Jak ujawnił w rozmowie na stronie FB DGRSZ, lotnictwem zainteresował się dzięki tacie, który amatorsko latał motolotnią i często zabierał go ze sobą. Miał nawet specjalne uchwyty zamontowane do sterownicy, które pozwalały pilotować z tzw. drugiej kabiny. Duży wpływ na decyzję, aby pójść drogą pilota wojskowego miała wycieczka szkolna w podstawówce. Wychowawca, który pochodził z okolic Powidza, zabrał do bazy lotniczej, gdzie można było podziwiać w locie samolot SU-22 oraz spotkać się i porozmawiać z pilotami tych maszyn. Kolejnym etapem do zostania pilotem było Ogólnokształcące Liceum Lotnicze w Dęblinie, gdzie miał już większy kontakt z wojskiem i lotnictwem. Po liceum dostałem się na WSOSP (dzisiejszy LAW), co nie było proste, ponieważ liczba osób chętnych na jedno miejsce była ogromna. Sporym wyzwaniem były również badania lotniczo-lekarskie w WIMLu w Warszawie, które trwały 4 dni.
Ostatnim krokiem podczas szkolenia w ramach LAW jest samolot, czyli M346 Bielik, który jest samolotem szkolenia zaawansowanego. W LAW podchorążowie poznają elementy taktyki podczas lotów takich jak: walki powietrzne 1 v 1, 2 v 1, przechwycenia, atakowanie celów naziemnych z wykorzystaniem różnego rodzaju uzbrojenia począwszy od bomb nieprecyzyjnych poprzez bomby laserowe, aż po bomby naprowadzane GPSem. Następnym krokiem jest samolot bojowy, gdzie poznaje taktykę zaawansowaną. Ry
grafika: DGRSZ
- Szczegóły
- Kategoria: Personalia
- Odsłon: 228
Szeregowy Mariusz Bartołowicz wystartował w XX Mistrzostwach Niepodległej Polski w Złotoryi. Żołnierz 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zakończył rywalizację w klasyfikacji służb mundurowych z 4 medalami!
W dniach 11 - 12 listopada br. w Złotoryi odbyła się XX edycja Mistrzostw Niepodległej Polski w wyciskaniu sztangi leżąc i martwym ciągu. W zawodach wzięło udział ponad 300 zawodników z Polski i z zagranicy, w tym przedstawiciele różnych służb mundurowych.
O wielkim sukcesie może mówić żołnierz 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, szer. Mariusz Bartołowicz. Na podium stanął aż 4 krotnie - rywalizację w martwym ciągu zakończył z wynikiem 300 kilogramów, a tym samym zajął: 1. miejsce w kategorii Open Weteran Służb Mundurowych, 1. miejsce w kategorii weteran 40 - 49 lat do 110kg, 2. miejsce w kategorii Open Służb Mundurowych do 110 kg oraz 2. miejsce Open Weteran 40 – 49 lat.
Jak sam przyznaje: - od trzech lat dźwigam w czołówce światowej, także gdzie bym nie startował, liczę się w walce o zwycięstwo.
Potwierdzeniem tych słów jest niedawno zdobyty tytuł na arenie międzynarodowej. W dniach 31 października – 5 listopada br. szer. Bartołowicz zdobył Wicemistrzostwo Świata w martwym ciągu w kategorii Masters u110 podczas World Powerlifting Championships w Manchesterze.
- Tytuł z Manchesteru jest jednym z ważniejszych, jednak największym sukcesem jest Mistrzostwo Świata z 2021 roku Federacji GPC, gdzie udało się oprócz mistrzostwa świata, pobić rekord świata w kat. 110kg. – dodaje.
Szer. Mariusz Bartołowicz - człowiek wielozadaniowy. Na co dzień mąż, przedsiębiorca, utytułowany sportowiec i od roku żołnierz terytorialnej służby wojskowej w ciechanowskiej Brygadzie. Sporty siłowe trenuje od 29 lat, a od 6 lat startuje głównie w martwym ciągu.
Elżbieta Obrębska