- Szczegóły
- Kategoria: Porady Prawne
- Odsłon: 435
Przy ustalaniu należności przedmiotów umundurowania i wyekwipowania (PUiW) są brane pod uwagę warunki atmosferyczne – takie jak wysokie i niskie temperatury, opady deszczu, śniegu oraz wilgotność powietrza – w jakich są realizowane zadania szkoleniowe i operacyjne - odpowiedział Wojciech Skurkiewicz, wiceszef MON na interpelację poselską Pawła Szramki.
Pod koniec sierpnia Paweł Szramka, poseł IX kadencji zwrócił do MON z interpelacją ws. komfortu oraz warunków służby żołnierzy RP. Podczas niedawnych upałów rozmawiał z żołnierzami biorącymi udział w oficjalnych uroczystościach. Zobowiązani są oni do noszenia czarnych rękawiczek, co w tak ekstremalnych warunkach temperaturowych wydaje się niekomfortowe i niepotrzebnie zwiększające dyskomfort termiczny.
Ponadto poseł, były żołnierz Brodnickiego Pułku Chemicznego, który nie otrzymał mandatu do Sejmu X kadencji zwrócił uwagę, że berety mogą nie być najbardziej praktycznym wyborem w pewnych okolicznościach, zwłaszcza podczas ćwiczeń czy codziennego przebywania w jednostce. Czapki z daszkiem mogłyby stanowić lepszą ochronę przed słońcem i byłyby bardziej funkcjonalne.
W imieniu szefa MON odpowiedzi na interpelację poselską nr 44019 udzielił wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz. Jego zdaniem, dowódcy jednostek wojskowych mogą określić ubiór żołnierzy podczas wykonywania zadań. Stosownie do § 23 rozporządzenia MON z 21 kwietnia 2022 r. w sprawie umundurowania i wyekwipowania żołnierzy zawodowych (Dz. U. poz. 1200) w zależności od charakteru wystąpień i warunków atmosferycznych ubiór ustala: w przypadku wystąpień indywidualnych – żołnierz, w przypadku wystąpień zbiorowych – organizator przedsięwzięcia
Ponadto zgodnie z tym rozporządzeniem, w należnościach żołnierze posiadają – w zależności od rodzaju Sił Zbrojnych RP – rękawice w kolorze białym lub czarnym. W przypadku ubioru galowego przewidziano możliwość noszenia munduru bez rękawiczek w pomieszczeniach zamkniętych. Natomiast w zakresie ubioru wyjściowego oraz polowego przewidziano możliwość noszenia umundurowania z rękawiczkami lub bez. Żołnierze zawodowi posiadają należność rękawiczek letnich i zimowych w kolorze przypisanym danemu rodzajowi Sił Zbrojnych RP.
Wiceszef MON zauważył, że żołnierze otrzymują również takie przedmioty, jak bielizna letnia, skarpety letnie, trzewiki, a żołnierze zawodowi dodatkowo okulary przeciwsłoneczne, kapelusz polowy, czapkę rogatywkę polową, czapkę ćwiczebną marynarską tropikalną oraz koszulkę polową (koszulkę ćwiczebną Marynarki Wojennej), które zapewniają komfort w warunkach wysokich temperatur.
- Szczegóły
- Kategoria: Porady Prawne
- Odsłon: 894
Regulamin ogólny daje możliwość dowódcy jednostki lub instytucji wojskowej modyfikacji obowiązujących zasad, dotyczących wyglądu żołnierza. Wobec podległych żołnierzy lub na uzasadniony wniosek żołnierza, może czasowo w rozkazie (decyzji) ogłosić inne zasady wyglądu niż określone w regulaminie ogólnym – wynika z odpowiedzi wiceszefa MON Wojciecha Skurkiewicza na zapytanie posła Pawła Szramki.
Zgodnie z zarządzeniem nr 7 szefa z 28 kwietnia 2023 r. (DZ. Urz. Min. Obr. Nar. poz. 49), który wprowadził Regulamin ogólny żołnierza WP, mężczyzna ma mieć ogoloną twarz oraz ostrzyżone włosy, nie dłuższe niż 5 cm, cieniowane w kierunku karku i uszu. Wąsy mogą sięgać maksymalnie do kącików ust i nie mogą zakrywać górnej linii wargi. Baczki mogą sięgać do linii połowy wysokości uszu. Żołnierz może nosić zarost nie dłuższy niż 5 mm ze względu na wskazania medyczne (odnotowane w zaświadczeniu wydanym przez lekarza zawierającym termin takiego zwolnienia). Żołnierz występujący w umundurowaniu nie może eksponować w widocznych miejscach tatuaży, zdobień ciała wykonanych poprzez nacinanie, zdrapywanie, wypalanie lub uszkadzanie skóry w celu otrzymania blizn określonego wzoru.
W opinii wielu żołnierzy zasady te są zbyt radykalne, a ich zliberalizowanie nie nadszarpnęło by w żaden sposób ani wizerunku i powagi Wojska Polskiego, ani tym bardziej nie wpłynęło na zdolności bojowe żołnierzy. - Z jakich powodów powyższe zasady nie zostały jak dotąd złagodzone? – napisał w zapytaniu nr 6748 skierowanym do szefa MON poseł Paweł Szramka IX kadencji, były żołnierz Brodnickiego Pułku Chemicznego. Niestety, poseł znany z interpelacji wielu spraw socjalno-bytowych żołnierzy nie uzyskał mandatu w ostatnich wyborach parlamentarnych, startując z listy Koalicji Obywatelskiej ( zajął 5 miejsce , a cztery pierwsze miejsca były biorące).
W imieniu szefa MON odpowiedzi udzielił wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz. Potwierdził, że poruszone kwestie reguluje Regulamin ogólny żołnierza Wojska Polskiego. Żołnierz – mężczyzna ma mieć ogoloną twarz oraz ostrzyżone włosy, nie dłuższe niż 5 cm, cieniowane w kierunku karku i uszu. Może golić głowę oraz nosić krótko przystrzyżone wąsy. Wąsy mogą sięgać maksymalnie do kącików ust i nie mogą zakrywać górnej linii wargi. Baczki mogą sięgać do linii połowy wysokości uszu. Żołnierz może nosić zarost, jednak nie dłuższy niż 5 mm i ze względu na wskazania medyczne (odnotowane w zaświadczeniu wydanym przez lekarza, zawierającym termin takiego zwolnienia). Dowódca jednostki (instytucji) wojskowej stwierdza ten fakt w rozkazie dziennym (decyzji). Żołnierz ma obowiązek powiadomić przełożonego o ustaniu wskazań medycznych. Żołnierz występujący w umundurowaniu nie może eksponować w widocznych miejscach tatuaży, zdobień ciała wykonanych poprzez nacinanie, zdrapywanie, wypalanie lub uszkadzanie skóry w celu otrzymania blizn określonego wzoru, a także nosić piercingu, tuneli w uszach.
Zdaniem wiceszefa MON Regulamin ogólny daje możliwość dowódcy jednostki (instytucji) wojskowej modyfikacji obowiązujących zasad, dotyczących wyglądu żołnierza. Na uzasadniony wniosek żołnierza, może czasowo w rozkazie (decyzji) ogłosić inne zasady wyglądu niż określone w regulaminie. Jednocześnie, wygląd żołnierza nie może uniemożliwiać lub utrudniać wykonywania zadań. Podkreślił, że nie są znane przypadki zgłaszania przez żołnierzy postulatów liberalizacji czy łagodzenia przepisów dotyczących wyglądu żołnierza, o czym mowa w tym zapytaniu poselskim.
W ocenie MON, Regulamin ogólny żołnierza Wojska Polskiego - przed wprowadzeniem do użytku - został poddany szerokim konsultacjom i uzgodnieniom oraz zyskał akceptację środowiska żołnierskiego. R.Ch.
- Szczegóły
- Kategoria: Porady Prawne
- Odsłon: 246
W ciągu 20 lat spodziewany jest postępujący wzrost liczby zgonów. Jak podaje serwis Prawo.pl, staje się to coraz większym wyzwaniem dla zarządców cmentarzy komunalnych w wielu miastach. Z racji tego, że lokalizacje nowych nekropolii budzą protesty społeczne, zarządzający starają się odzyskiwać groby nieopłacone. Promują również pochówki w urnach.
Z raportu „Miejskie nekropolie. Diagnoza sytuacji i wyzwań dotyczących cmentarzy komunalnych w miastach Unii Metropolii Polskich” (UMP) wynika, że w całej Polsce aż do 2045 r. stale będzie rosła liczba zgonów i przekroczy pułap wówczas blisko 508 tys.
Jak podaje Prawo.pl, wobec rosnącej liczby pochówków, cmentarze komunalne zaczynają borykać się z problemem wolnych miejsc na nowe groby. Dostępna powierzchnia cmentarzy wraz z terenem, który można przeznaczyć pod rozbudowę, wystarczy średnio na kolejne 8-10 lat. Samorządowcy wskazują, że wyznaczenie nowych miejsc na budowę nekropolii czy też rozbudowa starych często powodują protesty mieszkańców sąsiednich terenów.
Cytowana przez Prawo.pl Katarzyna Chałabis, kierownik referatu do spraw cmentarnictwa, grobownictwa i miejsc pamięci narodowej UM Lublinie powiedziała, że miasto „dysponuje dużą liczbą miejsc pod pochówki urnowe”. Pochówki urnowe, zarówno do grobu, jak i w kolumbarium w 2022 r. stanowiły ok. 60 proc. pogrzebów na cmentarzach komunalnych w miastach UMP (w 2018 r. - 51 proc.).
Miasta starają się też odzyskiwać miejsca na groby. Jak podkreśla Prawo.pl, w sytuacji, gdy na cmentarzu komunalnym są takie, które nie zostały ponownie opłacone, administrator cmentarza ma prawo je zlikwidować i przeznaczyć go do ponownego użycia. Liczba nieopłaconych grobów waha się od kilku do 30 proc. (w Bydgoszczy). W latach 2018-2022 w miastach UMP zlikwidowano ponad 7000 grobów.
Należy również dostosować przepisy, regulując kwestie związane m.in. z kremacją, alternatywnymi formami pochówku, prawem do grobu. Dozwolone za granicą rozsypywanie prochów w innych miejscach (np. ogrodach pamięci) raczej nie znajdzie uznania w oczach ustawodawcy, ale być może uda się przeforsować pomysł cmentarzy ekologicznych. Takich, gdzie zamiast tradycyjnych nagrobków, pamięć zmarłych upamiętnia się kamieniami, drzewami, drewnianymi tabliczkami. Wyniki badań wskazują, że taka forma upamiętnienia ma poparcie ponad 50 proc. Polaków.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
- Szczegóły
- Kategoria: Porady Prawne
- Odsłon: 238
Warte zapamiętania przed wyjazdami na święta: za opóźniony lot przewoźnicy, zamiast odszkodowania, oferują vouchery do wykorzystania na zakup kolejnych biletów - to jednak nie zwalnia ich z obowiązku wypłaty odszkodowania - informuje Prawo.pl.
Jeśli różnica pomiędzy planowaną godziną przylotu do punktu docelowego a rzeczywistym otwarciem drzwi samolotu wynosi co najmniej trzy godziny, pasażerowie ubiegać się mogą o odszkodowanie od linii lotniczych z tytułu opóźnionego lotu. Pasażerowie mają prawo również wystąpić o odszkodowanie w przypadku odwołania lotu oraz w sytuacji, w której klient z zakupionym biletem nie został wpuszczony na pokład samolotu, albo nie zdążył na przesiadkę. Maksymalna kwota, którą może otrzymać pasażer to 600 euro - wyjaśnia Prawo.pl.
Jednak w praktyce przewoźnicy opracowali wiele korzystnych dla siebie rozwiązań, które skutkują odmowami uznania roszczenia, odwlekaniem uregulowania należności czy zmniejszaniem ich wartości - zauważa Prawo.pl.
Gdy lot zostaje odwołany, przewoźnik powinien zwrócić pieniądze klientowi. Wartość tej kwoty powinna odpowiadać wysokości ceny biletu. Natomiast, jak podaje DelayFix, kancelaria specjalizująca się w uzyskiwaniu odszkodowań od linii lotniczych za opóźnione lub odwołane loty, wiele linii lotniczych decyduje się na zwrot środków z tego tytułu na tzw. „portfel klienta” - do wykorzystania na zakup kolejnego biletu. Kwota, którą przewoźnik powinien oddać pasażerowi, nie jest mu wypłacana w gotówce. Klient, jeśli chce uzyskać pieniądze, musi podjąć dodatkowe czynności - relacjonuje Prawo.pl.
Ekspert DelayFix wskazuje, że takie działania ze strony linii lotniczych są bezprawnym przetrzymywaniem, a nawet dysponowaniem środkami klienta - w takiej sytuacji należy się również rekompensata od przewoźnika.
Tymczasem nawet uznanie reklamacji w wielu przypadkach wiąże się z odwlekaniem wypłacenia odszkodowania.
„Co więcej, warto wiedzieć, że reklamacja powinna być rozpatrzona w ustawowym czasie 30 dni. Wiele linii lotniczych nie respektuje tego terminu, odpowiadając po 60 czy nawet 90 dniach lub w ogóle nie udzielając pasażerom odpowiedzi. Takie działania mają zniechęcić pasażera do dochodzenia swoich praw” - tłumaczy Mariusz Białkowski, koordynator działań prawnych z DelayFix na łamach serwisu Prawo.pl.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
- Szczegóły
- Kategoria: Porady Prawne
- Odsłon: 1891
Żołnierze Wojsk Obrony Przeciwlotniczej i Wojsk Radiotechnicznych zabezpieczających lub pełniących dyżurną zmianę bojową (DZB) w ramach Systemu Obrony Powietrznej RP otrzymają podwyższoną dietę do wysokości 400 proc. stawki (180 zł ) za każdą pełną dobę wykonywania zadań poza stałym miejscem pełnienia służby. Przewiduje to kolejna nowelizacja rozporządzenia MON z 6 lipca 2022 w sprawie należności pieniężnych żołnierzy zawodowych za przeniesienia, przesiedlenia i podróże służbowe.
Poprzednie zmiany z 7 września br. (poz. 1848) dotyczyły podwyższenia stawki do 400 proc. diety ( 180 zł) za każdą pełną dobę wykonywania zadań poza stałym miejscem pełnienia służby przez żołnierzy zawodowych „wykonujących zadania związane z bezpośrednią ochroną granicy RP realizowaną w strefie nadgranicznej. Przepisy weszły w życie od 12 września, ale wyższe stawki diet przysługują od 24 sierpnia br.
Oprócz żołnierzy służących bezpośrednio bezpośrednio w strefie nadgranicznej okazało się, że konieczne jest też zapewnienie skutecznej ochrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej oraz rozpoznania radiolokacyjnego dla osłony zgrupowań wojsk realizujących zadania na wschodniej flance, jak też ochrony infrastruktury krytycznej. Działania te w ramach Sił Zbrojnych RP realizowane są przez żołnierzy Wojsk Obrony Przeciwlotniczej i Wojsk Radiotechnicznych zabezpieczających lub pełniących dyżurną zmianę bojową (DZB).
Pojawia się przy okazji pytanie, które skierowali do redakcji żołnierze z jednostek wojsk inżynieryjnych, którzy budują płot na granicy z Białorusią oraz z Rosją w niejednokrotnie w skrajnie ciężkich warunkach?
W związku z tym , a także zgłaszanymi przez tych żołnierzy i dowódców postulatami objęcia podobnymi ich uprawnieniami, w resorcie ON zdecydowano o kolejnej nowelizacji przepisów. Wyższa dieta ma przysługiwać od 24 sierpnia, a wypłata nastąpi po wejściu w życie nowych regulacji. R.Ch.